Sinema Yönetmeni

Sinema, gün geçtikçe büyüyen ve gelişen, eğlence sektöründe vazgeçilmez bir hal almış, çok büyük bir sektördür. Bu sektörü tamamlayan birçok parça bulunmaktadır. Bazıları hakkında detaylandıracak olursak, oyuncular ve yönetmenler başta gelecektir.

Sinema Oyuncuları

Bir filmin bitmiş halinde, hikâyeyi gerçekmiş gibi bize perdede yansıtan oyunculardır. Günümüzde birçok ünlü isim bulunmaktadır… Hollywood, Bollywood ve Yeşilçam’ ın oyuncuları, dünya çapında en çok adını duyurmayı başaran kişilerdir. Peki, izlerken kendine hayran bırakan bu insanların hepsi, eğitim alarak mı bu üne sahip olmuşlardır? Hayır… Örneklendirecek olursak; Yeşilçam’ ın küçük büyük herkesin kalbinde yer edindiği iki kişi Kemal Sunal ve Cüneyt Arkın…
Kemal Sunal, lise yıllarında amatör olarak tiyatroyla tanıştıktan sonra, tam anlamıyla keşfedilerek emin adımlarla profesyonel hayatına doğru yol almıştır. Rol aldığı her film, sahne aldığı her oyunla birlikte yeteneğine profesyonelliği de ekleyen sanatçı, bugün herkesin bildiği unutulmaz isimlerden biri haline gelmiştir… Aslında tıp fakültesi mezunu olan Cüneyt Arkın da, askerlik sonrası katıldığı bir derginin yarışmasında birinci olması sonucu sinemayla tanışmış, kariyerini oyunculuk üzerine devam ettirmiştir. O da bugün herkesin bildiği, ünlü sanatçılardan biridir. Bu iki örnek isim de sinemanın mutfağında yetişip, bugün bu unutulmazlık unvanına erişmiştir.

Filmin Başarısı Sadece Oyuncuya Mı Bağlıdır?

Perdedeki kısımda izleyiciyle buluşan oyuncular olsa da, arkada çalışan çok büyük bir ekip olduğunu da hatırlamak gerekir. Bunlardan en önemlisi yönetmendir. Hikâyeyi yazan senaristle, yönetmenin hayal gücü birleşir ve durum oyuncuya yansır. Filmin yönetmeni görmek istediği şekilde oyuncuyu yönlendirir. Yani en çok ismini duyuran oyuncular olsa da, aslında perdeye yansıyan, senaristin hikâyesi, yönetmenin hayal gücü ve oyuncunun performansıdır. Sonuç olarak, arka planda büyük bir ekip vardır. Filmler; dekoru hazırlayıp, ışık tutan kişiye kadar, birçok çalışanın emeğiyle yapılır.

1 Comment

  1. yönetmenlerdeki kafayı çok merak ediyorum hele ki senaryocular yani o duygu düşünceyi aktarma ve olayı canlandırma oyuncuları yönlendirme derken bir çok kişi tarafından kamera arkası oldukça karışık gibi görünüyor zor iş olsa da parası güzele benziyor

Comments are closed.

© 2021 Sunucu / Host

Theme by Anders NorénUp ↑