Sağlınız İçin Doğal Ürün Tüketin

Çağımızın insan sağlığını tehdit eden en büyük sorunlarından birisi katkı maddeleri kullanılarak hazırlanan gıda maddeleridir. Özellikle yapay aromalar, yapay tatlandırıcılar kullanılarak hazırlanan gıda ürünleri başta kanser olmak üzere vücut sisteminin düzenli çalışmasını engelleyici hastalıklara neden olmaktadırlar.

Örnek vermek gerekirse özellikle çocuklar tarafından sevilen ve sıklıkla tüketilen çikolata ve şekerleme ürünlerinin içerisinde artık gerçek şeker yerine mısırdan elde edilen yapay şeker kullanılmaktadır. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri gıda ürünlerinde glikoz şurubu olarak adlandırılan bu ürünün kullanılmasına kota getirmişken ülkemizde kota uygulaması olmadığı için glikoz ve fruktoz şurubu aklınıza gelebilecek her üründe kullanılmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz nedenden ötürü doğal ürün tüketimi oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların bu kadar çok yapay gıda ile beslenmesi zekâ geriliği, fiziksel gelişim bozuklukları ve hastalıklara neden olmaktadır. Söz konusu doğal ürünler herhangi bir katkı maddesi katılmadan tamamen doğanın içerisinde üretildikleri için vücudumuza olumsuz etkileri bulunmamaktadır.

Diğer adı ile organik ürünler olarak da bilinen doğal ürünlerin genel özellikleri ise aşağıda belirtilmiştir.

* İmalatları esnasında herhangi bir katkı maddesi ilavesi yapılmaz.

* Koruyucu madde ilavesi yapılmadığından bu ürünler hastalıklara neden olmazlar.

* Vücudun ihtiyacı olan besinler doğal ürünlerin içerisinde kat be kat fazla bulunduğundan az bir miktar tüketilmeleri bile insan sağlığını korumaktadır.

Yapay maddelerden elde edilen gıdalar genel olarak paketlenmiş imal ürünler olarak bilinse de özellikle hormon kullanılmak suretiyle üretilen sebze ve meyveler de yapay ürün kategorisine girmektedir. Söz konusu hormonlu sebze ve meyveler ise insan sağlığını en az katkı maddeli gıdalar kadar tehdit etmektedir.

Doğal yollarla üretilen ürünlerin türleri; doğal sebze meyve ve doğal olarak üretilen mamüller olarak ikiye ayrılmaktadır. Bir ürünün doğal olabilmesi için aranılan ilk şart o ürünün gerek yetiştirilmesi ve gerekse üretilmesi için yapay maddelerin kullanılmamış olmasıdır.

Pek çok tüketici yapay ürünlerin zararlarını bilmelerine karşın bu ürünlere ulaşamadıkları için katkı maddeli ürünleri tüketmek zorunda kalmaktadırlar. İnternet üzerinde doğal besinler şeklinde arama yaparak söz konusu doğal ürünlerin satışını yapan pek çok firmaya ulaşılabilmektedir.

1 Comment

  1. gençlikte sağlığa önem vermedik paraya önem verdik çok şükür kazandıkta şimdi parayı sağlığa harcıyoruz yani demem o ki sağlığınıza dikkat edin sigara ve tütün tüketmeyin

Comments are closed.

© 2021 Sunucu / Host

Theme by Anders NorénUp ↑