Doğada bulunan tüm canlıların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmelerinin temel koşulu doğru, bilinçli ve doğal beslenmedir. Dünya nüfusunun hızla artması, hızlı şehirleşme gibi faktörler temel yaşam kaynağımız olan besinleri doğal olarak almamıza izin vermiyor. İşlenmiş, kimyasal ve genetiği değiştirilmiş ürünlere mahkûm olarak yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Ancak her şeye rağmen bu olumsuzlukların içinde bilinçli insanların tüketebileceği ve bu kimyasal genetiği bozulmuş ürünlere alternatif besinler ve yiyecekler bulmamız mümkün.

 

Dünya nüfusundaki hızlı artış yaşamımız için hayati öneme sahip ürünlerin doğallığını ortadan kaldırıyor. Katkı maddesi eklenmiş ürünler, sanayinin artması ile hayatımızın bütün alanına girdi ve ciddi bir şekilde sağlığımızı ve yaşamımızı tehdit etmektedirler. Doğal ürünler =Organik ürünler olarak biliriz çoğumuz. Hayır, bu noktada yanılıyoruz işte. Doğal ürünler dediğimizde doğada kendiliğinden yetişen ürünlerdir. Bunlarda hiçbir katkı maddesi yok diyemeyiz. Var da diyemeyiz. Tamamen kendi doğal ortamını bulmuş ve yetişmiş ürünlerdir.

 

Ama yakınlarda bir sanayi üretim fabrikası varsa oradaki zehirli toz ve dumana maruz kalıp kalmadığını bilemeyiz. Ancak organik ürünler tamamen doğal hiçbir katkı maddesi içermeyen toprağa ekildiği andan itibaren tüketiciye ulaşana kadar her türlü kontrolü bilinçli üreticiler tarafından yapılan ürünlerdir. Organik ürünler konusunu biraz daha açıp aydınlatalım.

 

Organik ürün yetiştiriciliği belli başlı bir iştir ve bir mevzuatı vardır. Tarım bakanlığı tarafından organik ürün yetiştirme belgesi ile bu işi yapabilirsiniz. Kolay ve herkesin yapabileceği bir iş de değildir. Uzun soluklu ve sabır isteyen bir iştir. Organik ürün yetiştirmeye başlamadan önce toprağın tamamen doğal olması ve hiçbir kimyasalın bulunmaması şarttır. Yapılan toprak analizleri sonucunda üretime başlanır, sebze veya meyvenin yetişme, büyüme evrelerinde tamamen doğal gübre kullanılır. Pazarlama aşamasına gelindiğinde özel ambalaj ve üzerlerinde TC logosu bulunan, ürünün organik olduğunu gösteren etiket bulunmak zorundadır.

 

Doğal Besinler organik olarak yetiştirilen ürünler doğal ürünlerdir. Beslenmemizin tamamını ya da birçoğunu bu ürünlerle yaparsak doğal beslenmiş oluruz. Dolayısıyla bu ürünlerin içerdiği besinler doğal besinlerdir, sağlık açısından son derece yararlıdır ve doğal besinler ile beslenmenin hem uzun ve sağlıklı yaşamımıza çok olumlu katkıları olacak, hem de hiçbir katkı maddesi bulunmayan, genetiği ile oynanmamış gıdalarla beslenerek sağlıklı yaşamımızı sürdürmüş olacağız.