Doğal besinler, herhangi bir kimyasal madde katkısı olmadan üretilen ve sadece hayvansal ya da bitkisel gübrelerin yardımı ile hazırlanan ürünlerden oluşmaktadır. Doğal ürünler ile organik ürünlerin aynı olduğunu söylemek aslında tamamen doğru olmayacaktır. Organik ürünlerin bir kurum tarafından doğal olduğunu kanıtlayan belgeleri ve denetimleri mevcuttur. Ancak doğal ürünlerde bu durum söz konusu değildir. Doğal olarak sunulan ancak doğal olmayan ürünlere bu nedenle rastlamak daha olasıdır.

 

Kimyasal içeren her besin grubu, doğallıktan tamamen uzak olmakla birlikte, sağlık açısından ciddi problemleri de beraberinde getirir. Bu tür besinler, içerdikleri kimyasallar ile en çok kansere yakalanma riskini yükseltmesi ile bilinir. Besini daha uzun süre rafta tutmayı sağlamak için elbette içerisinde katkı maddesi kullanılır. Doğal olan besinler daha kısa sürede tüketilmesini gerektirse de, içerisinde kimyasal bir madde barındırmaması ile güvenilir gıda grubu içerisinde yer alır. Organik ürünler konusunda toplumlar bilinçlenmeli ve zararlı maddeler ile dolu olan yapay besin gruplarından uzak durmalıdır. Eğer bir doğal ürünün, gerçekten doğal olduğu kanıtlanırsa ve bu konuda güven sağlarsa, o doğal ürünün aynı zamanda organik ürünler arasında sayılabileceğini söylemek mümkün. Organik besinlerin yasal yollar ile kanıtlanıyor olması, toplumlar açısından daha güven verici bir durumdur.

 

Temel kriter besinlerin doğal olmasına dikkat etmekle birlikte, bu doğallığı destekleyen diğer özelliklere de bakmak önemlidir. Hiçbir şekilde koruyucu madde, ilaç ya da katkı maddesi, renklendirici ve tatlandırıcı ürünler, asit özelliği gösteren katkılar ve bunun gibi maddeler besinlerin içerisinde yer aldığı süre boyunca, o besin için doğal ya da organik demek imkansızdır. Doğadan alındığı gibi tüketilen ve sadece hayvansal ya da bitkisel gübre kullanımının sağlandığı her besin ürünü, bizim için en doğru tercihler olacaktır. Ayrıca doğal olmayan ürünler, doğal ürünlerde vaat edilen hiçbir faydayı da sağlamaz. Sadece vücuda zarar vermesi ile etki eder. Zihinsel ve bedensel gelişimi doğru zamanda ve doğru şekilde tamamlamak için, vücudun ihtiyacı sadece doğal olan besinlerde yer almaktadır.