Bitcoin uzun yıllardır üzerinde çalışılan kripto para birimidir. Bu para birimi üzerinde çeşitli ülkeler çalışmalar yaptı ve birçok ülke bitcoin ile ticarete başladı. Özellikle son bir ay içinde bitcoin kripto para birimi değerini yüzlerce kat arttırarak çok değerli bir duruma geldi. Ancak bu durumun piyasadaki dolandırıcıların dikkatini çekmesi çok uzun sürmedi. İnternet ortamından gerçekleşen ve alınıp satılabilen bitcoinler bazı dolandırıcılar tarafından kişilerin hesaplarına girilerek çalınmaya başladı.

İlk Bitcoin Hırsızlık Olayı Yaşandı

Bir para birimi değeri olunca çalınması kaçınılmazdır. Bu para birimi internet ortamında transferi yapılabiliyor olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde ilk bitcoin hırsızlık olayı yaşandı. İlk olarak bitcoin zengini bir adamı tespit eden dolandırıcılar daha sonra iş adamının laptopuna bir virüs programı attı ve daha sonra adamın şifrelerini çalarak hesaplarındaki bitcoin kripto paraları çaldılar. Bunun dışında bitcoin bu kadar değerli olunca piyasada bitcoin sattığını iddia eden birçok aracı firma ortaya çıktı. Bu firmalardan bazıları gerçekten bitcoin satarken bazıları da işi bitcoin dolandırıcılığı aşamasına getirerek kişileri dolandırıyor. Yetkililer konu ile ilgili yaptıkları açıklamalarda kişilerin her kurumdan bitcoin almaması gerektiği ve kurumlar arasında bir araştırma yaptıktan sonra güvenilir sitelerden bitcoin alınmasını öneriyor.

Bitcoinler Nasıl Çalınıyor?

Bitcoin’in aktif olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte bitcoin hırsızlığı da arttı. Kişilerin bilgisayarlarına virüs atarak bitcoin çalınabilir iken günümüzde yeni bir bitcoin çalma türü gelişti. Yapılan yeni yazılım sonucunda bitcoin dolandırıcıları bu yazılım sayesinde cihazın panosundaki adres değiştiriliyor ve kişilerin bitcoin hesapları çalınıyor. Bu durum sonucunda bitcoin mağdurları ortaya çıktı. Çünkü son zamanlarda bu yollarla yapılan hırsızlık sayıları oldukça arttı. Bitcoin para biriminin yanı sıra birçok kripto para birimi de bu yolla hırsızların hedefi oluyor.