Dünyada herhangi bir merkeze bağlı olmayan (merkez bankası, resmi kuruluş gibi) ilk dijital paradır. Deneme amaçlı 2008 yılında ortaya atılmıştır ve günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Avantajları ve dezavantajları ile kendinden oldukça sık bahsettirmiş ilk sanal paradır. Dünya üzerinde herhangi bir resmi kuruma bağlı olmayan ancak bütün ülkeler de geçerli olan tek paradır. Pek kişinin Bitcoin para yatırımı yaparak servet kazandığı haber başlıklarında yer almış böylece insanların dikkatlerini çekmiştir. Gelecek zaman diliminde şu anda kullanılan paranın yerini alıp almayacağı tartışılırken, kimilerine göre Bitcoin kâğıt paranın yerini alacak, kimilerine göre ise böyle bir şey mümkün olmayacaktır.

 

Bitcoin kullanmak isteyen bireyler, ücretsiz Bitcoin madenci uygulaması programını indirerek bilgisayarına kuracak. Madencilik işi için, her bitcoin için belli bir miktar iş parçacığını yerine getirmek gerekiyor. Bu işlemi network kendisi otomatik olarak yapıyor. Şöyle ki, her Bitcoin için sistem bir blok oluşturmakta ve bu bloğun yapacağı iş miktarını belirlemekte.

 

Sistemin kullanımı için dijital hesap cüzdanı oluşturmak gerekiyor. Cüzdan oluşturma işlemi son derece basittir. Oluşturmuş olduğunuz sana hesap cüzdanı ile bütün parasal işleminizi en az masrafla halledebilmektesiniz.

 

Bitcoin Sistemi Güvenli midir?

Açık kaynak kodları ile oluşturulan sistemde güvenlik açığı bulunmamaktadır. Belli başlı protokolleri kullanan bu sistem yapılan her işlemi şifrelemektedir. Tek dikkat etmeniz gereken şey, hesap cüzdanı bilgilerinizi çaldırmamak ve işlem yaptığınız bilgisayarın güvenliğini sağlamaktır. Sistemin kayıt defteri son derece sağlamdır, işlem geçmişini çok iyi derecece hafızasında saklar.

 

Oldukça avantajlı bir sistemdir. Enflasyon riski olmayan bir sistemdir. Çökme riski düşüktür. Çökmez çünkü herhangi bir hükümete veya merkeze bağlı bir sistem değildir. Enflasyon Hükümetlere göre yaşanan bir durumdur. Güvenli, basit ve ucuz bir sistemdir. İşlemlerin gerçekleştirilmesinde herhangi bir aracı kuruma gerek yoktur. Dolayısı ile kabarık işlem ücretleri ödemek durumunda kalmazsınız. Paranızı taşımanız oldukça kolaydır. Paranız dijital bir cüzdanda saklandığı için, küçük bir hafıza kartında dahi milyonlarca bitcoin taşıyabilirsiniz.

 

Bitcoin satın aldıktan sonra altcoin satın almak için buradaki siteyi inceleyebilirsiniz. Bitcoinlerinizi satın aldığınız yerden binance’ a transfer ederek altcoinler alıp satabilirsiniz.